Program
International Conference on Multivariate Approximation
Gießen, Schloss Rauischholzhausen, 31 March – 5 April 2016
Program
Thursday, 31 March
9:15--09:30 Welcome and Opening
9:30--10:20 Elisabeth Larsson
“Robust Kernel Based Methods for Solving Partial Differential Equations”
10:20--10:50 Coffee break
10:50--11:15 Robert Schaback
“Optimality of Polyharmonic Stencils”
11:15--11:40 Stephan Dahlke
“Besov Regularity for the Solutions to Integral Equations”
11:40--12:05 Peter Oswald
“Distorted Triangulations and FEM Divergence”
12:30 Lunch
15:30--16:20 Feng Dai
“Optimal Cubature Formulas in Weighted Besov Spaces with A∞ Weights on Multivariate Domains“
16:20--16:45 Stefano De Marchi
“Polynomial Approximation on Lissajous Curves on the d-Cube”
16:45--17:15 Coffee break
17:15--17:40 Dany Leviatan
“Comparing the Degrees of Unconstrained and Constrained Approximation”
17:40--18:05 Anna Kamont
“Directional Wavelet Projections and Interpolatory Estimates for Riesz Transform Revisited“
19:00 & Dinner
Friday 1 April
9:00--9:50 Rick Beatson
“Dimension Hopping Operators and Families of Strictly Positive Definite Functions on Spheres”
9:50--10:15 Jeremy Levesley
“Multilevel Approximation with Gaussians“
10:15--10:45 Coffee break
10:45--11:10 Holger Wendland
“Multiscale Approximation by Radial Basis Functions”
11:10--11:35 Thomas Hangelbroek
“Kernel Approximation, Elliptic PDE and Boundary Effects”
11:35--12:00 Bradley Baxter
“Compactly Supported RBFs via the Orthogonal Group”
12:30 Lunch
15:30--16:20 Tilmann Gneiting
“Strictly and Non-Strictly Positive Definite Functions on Spheres”
16:20--16:45 Armin Iske
“Kernel-based Image Reconstruction from Radon Data”
16:45--17:15 Coffee break
17:15--17:40 Allan Pinkus
“Approximation Algorithms for Ridge Functions”
17:40--18:05 David Levin
“Approximation of Manifolds in High Dimensions”
19:00 Dinner
Saturday 2 April
9:00--9:50 Juan Manuel Peña
“Accuracy and Stability: Recent Advances in Approximation Theory and C.A.G.D.”
9:50--10:15 Hartmut Prautzsch
“WAVES - Weighted Averaging Schemes”
10:15--10:45 Coffee break
10:45--11:10 Nira Dyn
“Linear Pyramid Multiresolutions Based on Reverse Subdivision Schemes”
11:10--11:35 Costanza Conti
“From Box-Splines to Bivariate Pseudo-Splines“
11:35--12:00 Jean-Louis Merrien
“Extended Hermite Subdivision Schemes and Regularity“
12:30 Lunch
15:30--16:20 Gerlind Plonka
“Deterministic Sparse FFT Algorithms“
16:20--16:45 Jürgen Prestin
“On an Orthogonal Trigonometric Schauder Basis for Functions on the Two-Dimensional Torus”
16:45--17:15 Coffee break
17:15--17:40 Gabriele Steidl
“Interpolation between RGB Images Motivated by Dynamic Optimal Transport”
17:40--18:05 Martin Schäfer
“Image Approximation with α-Molecules”
19:00 Dinner
Sunday 3 April
9:00--9:50 Hendrik Speleers
“Quasi-Interpolation in Hierarchical Spline Spaces: an Effortless Approach“
9:50--10:15 Carla Manni
“Tchebycheffan Spline Spaces over Planar T-Meshes”
10:15--10:45 Coffee break
10:45--11:10 Larry L. Schumaker
“Computing with Splines on Hanging Triangulations”
11:10--11:35 Tom Lyche
“A Spline Quasi-Interpolant”
11:35--12:00 Amos Ron
“Slicing the Simplex“
12:30 Lunch
15:30--16:20 Pencho Petrushev
“Nonlinear Nonnested 2-d Spline Approximation”
16:20--16:45 Maria Charina
“Tight Wavelet Frames and System Theory”
16:45--17:15 Coffee break
17:15--17:40 Manfred v. Golitschek
“The L∞-Norm of Orthogonal Spline Projectors”
17:40--18:05 Alexei Shadrin
“Relations Between Trigonometric and Spline Approximations and the Jackson-Stechkin Inequality for Splines“
19:00 Dinner
Monday 4 April
9:00--9:50 Ding-Xuan Zhou
“Analyzing Learning Algorithms by Approximation Theory”
9:50--10:15 Shai Dekel
“Deep Learning on Manifolds: Theory and Applications”
10:15--10:45 Coffee break
10:45--11:10 Angela Kunoth
“Adaptive Approximations of Parametric PDE-Constrained Control Problems”
11:10--11:35 Peter Binev
“Data Dependent Reduced Modeling”
11:35--12:00 Frank Filbir
“Learning Functions on Big Data Using Wavelets on Trees”
12:30 Lunch
14:30—18:30 Excursion
19:00 Dinner
Tuesday 5 April
9:00--9:50 Kurt Jetter
“Multivariate Bernstein-Durrmeyer Operators”
9:50--10:15 András Kroó
“Bernstein-Markov Type Inequalities on Convex Domains with Applications to Norming Sets“
10:15--10:45 Coffee break
10:45--11:10 Tomas Sauer
“Prony's method in several variables”
11:10--11:35 Francesco Dell’Accio
“Multipoint Polynomials and Basis for Scattered Data Interpolation”
11:35--12:00 Georg Zimmermann
“On the closure of polynomial spaces under pointwise convergence”
12:30 Lunch